Winter 2019 Suncoast Chess Tournament Results

Dan's picture

Final Results of the SSC WinterChess Tournament, Feb.3, 2019

 

Masters Open

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[O]
1 Benjamin Jiang 1378 1459 PVE 3 W7 W2 W10 L3 W11 4.0 12.5 14.5 13 46
1 Nicholas Wallace 1416 1479   A W12 L1 W9 W10 W3 4.0 12 14 11 46
3 Charles Toner 1400 1440   A W9 D6 W8 W1 L2 3.5 13.5 16 12 47.5
3 Daniel Hersey 1411 1413   A W15 D8 D6 W7 D5 3.5 12 13 11 39
3 Chris Patrick 1422 1432 PVS 11 W14 L10 W12 W6 D4 3.5 10.5 12.5 10.5 38.5
6 Jack Zhou 1187 1331 PVS 6 W11 D3 D4 L5 W10 3.0 12.5 14.5 9.5 48.5
7 William Lee 800 1071   A L1 W15 W11 L4 W12 3.0 11.5 12.5 8 39
8 Jaden Probus 1300 1292 PVS 8 X17 D4 L3 D9 W13 3.0 11 11 8 36
9 Rohan Dash 1239 1263 PVE 5 L3 W14 L2 D8 W16 2.5 8 12 6 34
10 Philip Basse 1394 1365   A W16 W5 L1 L2 L6 2.0 10.5 14.5 9 44
11 Annie Nguyen 1393 1327   A L6 W13 L7 W15 L1 2.0 8.5 12.5 6 40.5
12 John Soron 1262 1223   A L2 W16 L5 W13 L7 2.0 8 12 6 36.5
13 Jei Hersey 765 843 PVS 6 B--- L11 W14 L12 L8 2.0 6 8.5 7 23
14 Tom Potts 1300 1249   A L5 L9 L13 W16 W15 2.0 5 8.5 3 26.5
15 John Hament 1250 1180   A L4 L7 W16 L11 L14 1.0 7 10.5 3 28
16 Michael Katzman 1200 1107   A L10 L12 L15 L14 L9 0.0 7 9.5 0 27
17 Lara Fine 800 800   A F8 U--- U--- --- --- 0.0 0 0 0 0

K-12 U1200

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[O]

1

Nikolas Mikluscak 900 1211 RHS 11 W3 W2 W8 W6 W5 5.0 13 15 15 47
2 Eric Wood 981 1111 PVS 10 W9 L1 W12 W4 W3 4.0 12.5 13.5 11 40.5
3 Alex Garcia 1160 1132 RHS 11 L1 W13 W4 W7 L2 3.0 15 16 9 47.5
4 Ryan Putney 805 975 RHS 9 W6 W5 L3 L2 W8 3.0 13 15 10 47
5 Rafal Moscicki 1141 1106 PVS 8 W7 L4 W11 W8 L1 3.0 13 14.5 10 46
6 Lucas Garcia 978 972 RHS 9 L4 W12 W10 L1 W9 3.0 11 12 8 37.5
7 Tristin Morse 850 881 RHS 12 L5 W9 W13 L3 W10 3.0 9 10 8 32.5
8 Jarek Maleszka 903 875 RHS 12 W11 W10 L1 L5 L4 2.0 9 14 9 45
9 Daniel Soboliev 842 797 CMH 10 L2 L7 B--- W11 L6 2.0 7.5 11.5 4 31
10 Daniel Rosa Acevedo 500 560 SPHS 11 B--- L8 L6 W12 L7 2.0 6 9 6 27.5
11 Rebekah Knorr 595 602 NPH 10 L8 B--- L5 L9 W13 2.0 4.5 7.5 4 26.5
12 Vince Oser 924 818 SSAS 6 D13 L6 L2 L10 B--- 1.5 5.5 9.5 2.5 28.5
13 Alexander Fic 713 663 BKR 9 D12 L3 L7 B--- L11 1.5 5.5 8.5 3.5 23.5

 

K-8 U900

 

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[O]
1 Joshua Wood 666 838 PVS 7 W5 W13 L2 W3 W4 4.0 13 14 12 45
2 Jennie Nguyen 806 882 BE 7 W14 W3 W1 L4 W5 4.0 13 13 13 39
3 Nicholas Brion 598 736 PVS 8 W4 L2 W9 L1 W11 3.0 13.5 15.5 9 50.5
4 Tyler Pietryka 784 775 HS 8 L3 W10 W11 W2 L1 3.0 13.5 15.5 9 48.5
5 Neil Acharya 765 774 PVE 4 L1 W14 W7 W6 L2 3.0 13.5 13.5 9 39.5
6 Ivan Soboliev 758 723 ECS 3 L11 W12 W13 L5 W8 3.0 9.5 10.5 8 34.5
7 Logan Asher 747 696 HMS 7 L13 W8 L5 W12 D9 2.5 7 11 6.5 33
8 Chiraag Sachanandani 690 652 PVS 6 D10 L7 W14 W11 L6 2.5 7 10 7.5 29
9 Gabriel Morris 751 688 ASH 4 W12 L11 L3 W13 D7 2.5 6.5 10.5 7.5 33.5
10 Alexandra Witherspoon 288 440 CAS 7 D8 L4 L12 W14 W13 2.5 5.5 8.5 5.5 25.5
11 Matthew Lin 518 586 PVS 6 W6 W9 L4 L8 L3 2.0 11 14 9 41
12 Leon Adkins 329 441 ASH 6 L9 L6 W10 L7 W14 2.0 7.5 10.5 4 27.5
13 Nirmal Gogineni 323 342 SMS 7 W7 L1 L6 L9 L10 1.0 10.5 14.5 5 39.5
14 Ava Crowell Ponte-Katzman 650 505 HS 5 L2 L5 L8 L10 L12 0.0 10 14 0 39
                               

 

K-5 U700

 

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[O]
1 Bogdan Golub 562 682 ECS 3 W9 W12 W4 W5 D2 4.5 11 11.5 14.5 38
2 Prabhav Govindu 435 630 PVE 5 W11 D5 W6 W4 D1 4.0 12.5 14 12.5 46
3 Mirai Mehta 328 531 ASH 5 W12 L4 W9 W6 W5 4.0 9.5 10 11 33
4 Leo Schwimmer 586 580 PVE 3 W10 W3 L1 L2 W7 3.0 15 16.5 10 49
5 Zachary Wood 580 547 PVE 4 W8 D2 W7 L1 L3 2.5 10.5 17 10 50.5
6 Wes Rosenthal 574 515 PVE 4 D7 W10 L2 L3 W9 2.5 8 13.5 7.5 38.5
7 Maxwell Knight 122 305 HS 5 D6 W8 L5 W10 L4 2.5 7 11.5 8.5 34
8 Om Patel 275 237 PVE 4 L5 L7 W11 L9 W12 2.0 6 8.5 4 28
9 Josiah Lee 200 209 IVMS 5 L1 D11 L3 W8 L6 1.5 10 14.5 4 41
10 Jack Greenwell 300 247 FRUE 4 L4 L6 D12 L7 W11 1.5 7 10 2.5 31.5
11 Jacob Zinkhan 200 165 CMS 5 L2 D9 L8 W12 L10 1.5 5.5 9.5 4 24.5
12 Alex Liu 200 130 PVE 5 L3 L1 D10 L11 L8 0.5 9 13.5 1.5 36
                               


K-3 U500

 

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[O]
1 Ace Rosenthal 453 558 PVE 2 W4 D3 W2 W5 W6 4.5 12.5 15 13 47.5
2 Sean Patrick 400 482 TRE 3 W8 W5 L1 W3 W7 4.0 12 14 12 43.5
3 Joseph Long 214 341 PVE 2 W10 D1 W6 L2 D5 3.0 13.5 15 10.5 46.5
4 Jude Saarinen 110 217 PVE 3 L1 W7 W9 L6 W11 3.0 10.5 11.5 8 36.5
5 Mihir Mehta 437 390 ASH 2 W9 L2 W10 L1 D3 2.5 8.5 14.5 8.5 43.5
6 Melani Sobolieva 136 199 ECS 3 D7 W11 L3 W4 L1 2.5 8 13.5 8.5 43
7 William Bunton 85 100 HS 2 D6 L4 B--- W8 L2 2.5 7.5 11.5 6.5 33.5
8 Neil Long 100 100 SE 0 L2 D9 W11 L7 B--- 2.5 4.5 8.5 5 27
9 Griffin Roberts 110 100 NGS 3 L5 D8 L4 B--- D10 2.0 6 9 3.5 26
10 Skate Segal 85 100 PVE 2 L3 B--- L5 D11 D9 2.0 5 8 4.5 27.5
11 Ethan Romocki 85 100 PVE 2 B--- L6 L8 D10 L4 1.5 6 9 5 26
 

Team Results:

  • First Place:  Pine View School (elementary school club), Osprey
  • Second Place:  Riverview High School, Sarasota
  • Third Place:  Ashton Elementary School, Sarasota

Team scores were computed by totaling the top 4 finishers from each school team.

Abbreviations:

A=Adult Player, ASH=Ashton, BDG= BD Gullett Elementary, BE=Bashaw Elementary, BHS=Bay Haven School of Basics Plus, BMS=Brookside Middle School, CAS=The Classical Academy of Sarasota, CC= Calvary Christian, CDS=Community Day School, CE=Cranberry Elementary, CM=Center Montessori, EA=Edison Academics, EAEE=European Academy of Early Education, ECS=Epiphany Cathedral School, FES=Fruitville Elementary, GGE=Gulf Gate Elementary, H=homeschool, ICS = Incarnation Catholic School, ISPR=Imagine School at Palmer Ranch, IV=Island Village Montessori, LBA=Liberty Baptist Academy, LE=Lakeview Elementary, LN=Laurel Nokomis, KE=Kinnan Elementary, MSA=Manatee School for the Arts, ME= McNeal Elementary, MMS=Morgan Middle School, NGS=NewGate Schol, NMS=Nolan Middle School, NPS=North Port High Schoool, PA=Pinnacle Academy, PSE=Phillippi Shores Elementary, PVE=Pine View (elementary club), PVS=Pine View School (middle and high school club), RHS=Riverview High School, SA=Suncoast Academy, SB=Sarasota Baptist, SCS=Sarasota Christian School, SCFSC=State College of Florida Collegiate School, SSE=Southside Elementary, SLA=Student Leadership Academy, SMA=Sarasota Military Academy, SMS=Sarasota Middle School, SSA=Sarasota Suncoast Academy, SSAS=Sarasota School of Arts and Sciences, SSES=St. Stephen’s Episcopal School, SVCC=Sarasota Venice Chess Club, TBE=Toledo Blade Elementary, VCS=Venice Christian School.  Out of town guest: EMS=Einstein Middle School (Hillsborough)

W=Win (1pt), L=Loss (0pts), D=Draw (0.5pts), B=Bye (1.0 pts if forced to take due to odd number of players), H=Half-point Bye (0.5 in first round if arranged in advance), U=Unregistered (arrived late, withdrew early, or transferred to different section due to initial error), F=loss by Forfeit, X=win by forfeit. 

Rtng- Starting rating was from current USCF rating (if based on at least 15 games and more recent than the prior SSC tournament, USCF Quick Rating used if established), SSC rating obtained at the prior tournament, or an initial rating estimate based on grade level and number of years of experience, unless another rating is available via other play.

Post- New rating based on initial rating and this tournament's results.

TBrk- Tiebreak calculations.  Since there are many players with equal total point scores, tiebreak calculations are needed for sorting placements.  Various methods are used for these calculations:  M=Modified Median, S=Solkoff, O=Opposition Cumulative Score.  If players are still tied after comparison of the first method, it goes to the next and so on.  Basically, the main Tiebreak determinant is the combined point total of a player's top four opponents (lowest performing opponent's score is not counted).  Detailed explanations about these methods can be found here:  http://en.wikipedia.org/wiki/Tie-breaking_in_Swiss-system_tournaments . The order we prioritize these is similar to that used by USCF, but our third choice is not Cumulative since it is too dependent on initial ratings, which in our case are frequently rough estimates.

Comments: 

Pairings were made automatically by SwissSys 9 software, based on starting rating.  In the first round this sorts players by rating, then pairs the top half with the bottom half.  In the second round the players with wins in the first round are paired with each other while those that lost the first round are paired with each other.  In successive rounds, those with equal cumulative scores are paired with each other (except where there is an odd number in a score group).

Trophies were awarded to the top six finishers in K-3, K-5, and K-8 sections.  Cash prizes were awarded to the top three places in the K-12 and U1600 sections.