Fall 2018 Suncoast Chess Tournament Results

Dan's picture

U1600

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Daniel Hersey 1482 1478   A L4 X9 W6 W2 D3 3.5 12 12 8.5 36
2 Chris Patrick 1404 1422 PVS 11 W7 W4 D5 L1 W6 3.5 10.5 12 11.5 37
3 Nicholas Lewis 1474 1473   A L6 W7 W4 W5 D1 3.5 10.5 12 9.5 37
4 Benjamin Jiang 1259 1353 PVE 3 W1 L2 L3 W7 W5 3.0 12.5 14 8 43
5 Jaden Probus 1299 1300 PVS 8 W8 W6 D2 L3 L4 2.5 8.5 13 10.5 39
6 Jack Zhou 1255 1254 PVS 6 W3 L5 L1 W8 L2 2.0 10 13.5 7 43
7 Rohan Dash 1251 1219 PVE 5 L2 L3 W8 L4 B--- 2.0 7.5 11 3 32
8 Claire Savreux 1000 969   A L5 B--- L7 L6 --- 1.0 3.5 6 3 20.5
9 Brian Beedlow 993 993   A F--- F1 --- --- --- 0.0 0 0 0 0

K-12 U1200

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Rafal Moscicki 1122 1141 PVS 8 W8 W3 W4 L2 W5 4.0 14.5 16.5 13 54
2 Alex Garcia 1152 1160 RHS 10 W10 W7 W5 W1 L3 4.0 12.5 14 14 43
3 Lucas Garcia 866 978 SMS 8 B--- L1 W11 W8 W2 4.0 11.5 11.5 10 39
4 Ryan Putney 400 805 RHS 9 W6 W10 L1 W7 W9 4.0 11 12.5 12 37
5 Eric Wood 980 981 PVS 10 W13 W9 L2 W6 L1 3.0 13 13.5 11 43
6 Daniel Soboliev 801 842 CMH 10 L4 W12 W7 L5 W8 3.0 11 12.5 8 39
7 Chad Pool 950 883 SPHS 12 W12 L2 L6 L4 W11 2.0 10 14 6 42
8 Alexander Fic 687 713 BKR 9 L1 W13 W9 L3 L6 2.0 9 13 7 39
9 Jei Hersey 812 765 PVE 6 W11 L5 L8 W12 L4 2.0 8 12 7 38
10 Jayden Swick-Custer 690 650 RHS 8 L2 L4 W13 L11 B--- 2.0 6 10 3 32
11 Rebekah Knorr 598 595 NPH 10 L9 B--- L3 W10 L7 2.0 5.5 9 5 26
12 Aiden Reeve 680 644 SPHS 11 L7 L6 B--- L9 W13 2.0 4.5 7.5 3 22
13 Logan Exline 680 581 SPHS 11 L5 L8 L10 B--- L12 1.0 5 8 1 24

K-8 U900

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Vince Oser 741 924 SSAS 6 X17 W10 W4 W2 W5 5.0 12 12 14 42
2 Tyler Pietryka 574 784 HS 8 W14 W8 W6 L1 W4 4.0 13 14 13 46.5
3 Chiraag Sachanandani 658 690 PVE 6 W15 D6 L5 W13 W10 3.5 9.5 10.5 10 33.5
4 Logan Asher 748 747 HMS 7 W13 W5 L1 W11 L2 3.0 13.5 15 11 48.5
5 Alex Alonzo 669 708 BKR 8 W12 L4 W3 W8 L1 3.0 13.5 15 10 46.5
6 Gabriel Morris 771 751 ASH 3 W11 D3 L2 W10 D8 3.0 12 14 9.5 46.5
7 Joshua Choy 465 498 SMS 7 L8 W9 L10 W14 W11 3.0 8.5 9.5 7 31.5
8 Joshua Wood 682 666 PVS 7 W7 L2 W13 L5 D6 2.5 9 14.5 8.5 44
9 Nirmal Gogineni 263 323 SMS 7 L10 L7 B--- W12 D13 2.5 5 8 4.5 22.5
10 John Ehlers 586 570 SMS 8 W9 L1 W7 L6 L3 2.0 11.5 16 8 45
11 Matthew Lin 570 518 PVS 6 L6 W15 W14 L4 L7 2.0 8 11 7 32.5
12 Leon Adkins 373 329 ASH 6 L5 L13 W15 L9 B--- 2.0 4.5 7.5 3 20.5
13 Sebastian Rosa 553 495 ASH 6 L4 W12 L8 L3 D9 1.5 9 12.5 4.5 37
14 Juan Zambrano 162 156 BKR 8 L2 B--- L11 L7 D15 1.5 6 10 3.5 28.5
15 Israel Samedi 360 281 BKR 6 L3 L11 L12 B--- D14 1.5 4.5 8 1.5 23.5

K-5 U700

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Neil Acharya 543 765 PVE 4 W9 W5 W3 W6 W4 5.0 12 13.5 15 41
2 Ivan Soboliev 689 758 ECS 2 H--- U--- W5 W12 W3 3.5 7.5 7.5 8 24.5
3 Ethan Song 391 581 PVE 4 W6 W4 L1 W11 L2 3.0 15 16.5 11 47.5
4 Zachary Wood 592 580 PVE 4 W7 L3 W11 W10 L1 3.0 12.5 14 10 46.5
5 Prabhav Govindu 200 435 PVE 5 W8 L1 L2 W9 W11 3.0 12.5 14 8 37.5
6 Wes Rosenthal 596 574 PVE 4 L3 W12 W9 L1 W10 3.0 11.5 13 8 43.5
7 Anish Yangala 345 358 PVE 5 L4 W13 L10 D8 W12 2.5 5.5 9 6 28.5
8 Vanessa Oser 416 357 ASH 4 L5 L9 B--- D7 W13 2.5 4.5 7.5 4 19
9 Om Patel 269 275 PVE 4 L1 W8 L6 L5 B--- 2.0 8 13 4 35
10 Daniel Clissold 212 308 ASH 4 W13 L11 W7 L4 L6 2.0 7.5 10.5 8 31.5
11 Ace Rosenthal 548 453 PVE 2 D12 W10 L4 L3 L5 1.5 9.5 12.5 6.5 42.5
12 Mirai Mehta 342 328 ASH 5 D11 L6 W13 L2 L7 1.5 7.5 11.5 5.5 29.5
13 Jeffrey Anderson 470 302 PVE 4 L10 L7 L12 B--- L8 1.0 5.5 8 1 23.5

K-3 U500

# Name Rtng Post Team Grd Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 Leo Schwimmer 381 586 PVE 3 W5 W4 W2 W3 W6 5.0 10.5 11.5 15 34.5
2 Mihir Mehta 281 437 ASH 2 W3 W7 L1 W6 W5 4.0 10 11 12 34
3 Sean Patrick 419 400 TRE 3 L2 W5 W4 L1 B--- 3.0 13 13 7 38
4 Bryan Song 309 301 ASH 1 W6 L1 L3 B--- W7 3.0 9.5 9.5 7 30
5 Joseph Long 243 214 HS 2 L1 L3 B--- W7 L2 2.0 7.5 12.5 4 37.5
6 Neil Long 70 100 SE 1 L4 B--- D7 L2 L1 1.5 7.5 12.5 4.5 37.5
7 Justin Anderson 85 100 PVE 2 Z--- L2 D6 L5 L4 1.0 5 9 3.5 27.5
 

School Team results: 

  • First Place:  Pine View School, Osprey
  • Second Place:  Riverview High School, Sarasota
  • Third Place:  Ashton Elementary School, Sarasota
  • Fourth Place: Booker Middle & High Schools, Sarasota
  • Fifth Place: Sarasota Middle School, Sarasota

Team scores were computed by totaling the top 4 finishers from each school team.  

Abbreviations:

A=Adult Player, AGA=Avant Garde Academy (Hillsborough County), ASH=Ashton, BDG= BD Gullett Elementary, BE=Bashaw Elementary, BHS=Bay Haven School of Basics Plus, BMS=Brookside Middle School, CAS=The Classical Academy of Sarasota, CC= Calvary Christian, CDS=Community Day School, CE=Cranberry Elementary, CM=Center Montessori, EA=Edison Academics, EAEE=European Academy of Early Education, ECS=Epiphany Cathedral School, FREE=Freedom Elementary, FRUE=Fruitville Elementary, GGE=Gulf Gate Elementary, H=homeschool, ICS = Incarnation Catholic School, ISPR=Imagine School at Palmer Ranch, IV=Island Village Montessori, LBA=Liberty Baptist Academy, LE=Lakeview Elementary, LN=Laurel Nokomis, KE=Kinnan Elementary, MSA=Manatee School for the Arts, ME= McNeal Elementary, MMS=Morgan Middle School, NGS=NewGate Schol, NMS=Nolan Middle School, NPS=North Port High Schoool, OOA=out of area, PA=Pinnacle Academy, PSE=Phillippi Shores Elementary, PVE=Pine View (elementary school club), PVS=Pine View School (middle and high school club), RHS=Riverview High School, SA=Suncoast Academy, SB=Sarasota Baptist, SCS=Sarasota Christian School, SCFSC=State College of Florida Collegiate School, SSE=Southside Elementary, SLA=Student Leadership Academy, SMA=Sarasota Military Academy, SMS=Sarasota Middle School, SPHS=Suncoast Polytechnical High School, SSA=Sarasota Suncoast Academy, SSAS=Sarasota School of Arts and Sciences, SSES=St. Stephen’s Episcopal School, SVCC=Sarasota Venice Chess Club, TBE=Toledo Blade Elementary, TRE=Taylor Ranch Elementary, TTRE=Tatum Ridge Elementary, VCS=Venice Christian School, WES=Wilkinson Elementary.  Out of town guest: EMS=Einstein Middle School (Hillsborough)

W=Win (1pt), L=Loss (0pts), D=Draw (0.5pts), B=Bye (1.0 pts if forced to take due to odd number of players), H=Half-point Bye (0.5 in first round if arranged in advance), U=Unregistered (arrived late, withdrew early, or transferred to different section due to initial error), F=loss by Forfeit, X=win by forfeit. 

Rtng- Starting rating was from current USCF rating (if based on at least 15 games and more recent than the prior SSC tournament, USCF Quick Rating used if established), SSC rating obtained at the prior tournament, or an initial rating estimate based on grade level and number of years of experience, unless another rating is available via other play.

Post- New rating based on initial rating and this tournament's results.

TBrk- Tiebreak calculations.  Since there are many players with equal total point scores, tiebreak calculations are needed for sorting placements.  Various methods are used for these calculations:  M=Modified Median, S=Solkoff, O=Opposition Cumulative Score.  If players are still tied after comparison of the first method, it goes to the next and so on.  Basically, the main Tiebreak determinant is the combined point total of a player's top four opponents (lowest performing opponent's score is not counted).  Detailed explanations about these methods can be found here:  http://en.wikipedia.org/wiki/Tie-breaking_in_Swiss-system_tournaments . The order we prioritize these is similar to that used by USCF, but our third choice is not Cumulative since it is too dependent on initial ratings, which in our case are frequently rough estimates.

Comments: 

Pairings were made automatically by SwissSys 9 software, based on starting rating.  In the first round this sorts players by rating, then pairs the top half with the bottom half.  In the second round the players with wins in the first round are paired with each other while those that lost the first round are paired with each other.  In successive rounds, those with equal cumulative scores are paired with each other (except where there is an odd number in a score group).

Trophies were awarded to the top eight finishers in K-3, K-5, and K-8 sections.  Cash prizes were awarded to the top four players in the K-12 section (tied for first in points, resolved via tiebreak calculations -- $45-$40-$35-$30) and U1600 section (also resolved by tiebreaks-$55-$50-$45).  Equal point total finishes were ordered by tiebreak calculations in each section.